Svalová horečka

Takzvaná svalová horečka je termín označující zvýšenou bolestivost a slabost namožených svalů, která se dostaví vždy po vykonání nějaké namáhavé činnosti, na niž lidské tělo není běžně zvyklé. Každý sportovec se s ní občas setkává, a to zvláště při zvyšování zátěže v rámci pravidelného tréninku.

Nepříjemně bolestivý pocit ve svalech, jenž se objevuje zpravidla druhý den po provedeném fyzickém výkonu, je způsoben drobným poškozením svalových vláken v průběhu cvičení a jeho následným hojením. Představuje naprosto běžný jev, který nelze považovat za zranění a jenž je reakcí dříve nepříliš používaných svalů na novou zátěž.

Jak snížit riziko vzniku svalové horečky?

  • pravidelným tréninkem, díky kterému si tělo na danou zátěž zvykne
  • regenerací po zátěži – plavání, masáže, ledování, strečinkové cviky a uvolnění
  • doplněním potřebných živin (proteiny, vitamíny atd.)
  • dostatečným odpočinkem po namáhavém tréninku

Počkejte, až bolest odezní

Ačkoliv je možné důsledky svalové horečky zmírnit například ledováním namožených svalů, plaváním či masáží po prodělané zátěži, rozhodně nelze tuto časem postupně odeznívající bolest potlačit zcela. Setkají se s ní jak příležitostní sportovní nadšenci, tak profesionálové.

Rozhodně se při této příležitosti nedoporučuje užívání jakýchkoliv léků proti bolesti a další fyzickou zátěž je nutné odložit až do doby, kdy se namožené svaly zcela regenerují a bolest úplně odezní. Pokud však bolest přetrvává déle jak týden, nebo se dokonce zhoršuje, jedná se s největší pravděpodobností o zranění, ne svalovou horečku, a je nutné navštívit lékaře!

 

Komentáře, diskuze

Push
19.5.2014 8:15
co když nemám čas čekat?
Odpovědět
Rob
2.1.2014 17:56
Svalová horečka je prevít.
Odpovědět

Přidat komentář